سخن روز /
معرفی استان
نگاهی به استان البرز 

 
جغرافیای طبیعی  

استان البرز که نام آن در زبان باستان هربرز (هر) به معنای کوه و (برز) به معنای بلندی بوده است ، از نظر موقعیت (مختصات ) جغرافیائی در محدوده 50 درجه و 15دقیقه تا 51 درجه و 30دقیقه و 40 ثانیه طول شرقی و 35درجه و 40دقیقه تا 36 درجه و 20دقیقه عرض شمالی ، واقع شده است . این استان سی ویکمین استان ایران است که با وسعت 5800 کیلومتر مربع در نیمه شمالی ایران ومرکزیت شهر کرج وجمعیت تقریبی بیش از2/5 میلیون نفر در دامنه سلسله جبال البرزمرکزی واقع شده است .استان البرز به مرکزیت شهر کرج ،دارای شش شهرستان که شامل شهرستانهای کرج ،طالقان ،ساوجبلاغ ، نظرآباد ،اشتهارد ،فردیس میباشد.این استان در نقطه البرز مرکزی قرار گرفته که ازشمال استان مازندران ، ازشرق به استان تهران ، از جنوب به استانهای تهران ومرکزی و از سمت غرب به استان قزوین متصل میگردد .نزدیکی به پایتخت به عنوان یکی از مزایای اصلی استان فرصتهای سرمایه گذاری مناسبی را دربخشهای مختلف اقتصادی برای سرمایه گذاری داخلی وخارجی فراهم نموده است. 

 
در آبان 91 پخش آزمایشی شبکه استانی البرز با روزانه 3 ساعت برنامه آغاز بکار کرد و با شروع سال 92 به روزانه 8 ساعت رسید. شبکه استانی البرز در روز چهارم خرداد 92 به صورت رسمی و با روزانه 100 ساعت برنامه به صورت رسمی افتتاح گردید. به دلیل اینکه در استان البرز از همه اقوام ایرانی ساکن هستند، این شبکه، شبکه وحدت و همدلی لقب گرفت. 
 

توپوگرافی استان

استان البرز در منطقه رشته کوههای البرز غربی و در یک ناحیه تقریبا کوهستانی قرار دارد به گونه ای که بیش از دو سوم آن منطقه کوهستانی و کمتراز یک سوم آن دشت و زمین های خشک و شوره زار ، تپه ها و کوه های کم ارتفاع ، رشته کوههای با ارتفاع متوسط ، اراضی تراس گونه ، زمین های هموار ، نیمه هموار پای کوهی یا میان کوهی ، ارتفاعات و قلل مرتفع می باشد . ارتفاع منطقه از 1100متر در پایین ترین نقطه واقع در بستر رودخانه شور ، واقع در جنوبغربی شهریار شروع شده و تا 4375 متر ، کوه هفت خوان (4659 متر) می رسد . اختلاف ارتفاع استان 3559 متر است که این امر خود یکی از دلایل تنوع اقلیمی و زیستگاهی و … در این استان می باشد .
کوهها و قله های مهم استان عبارت اند از: کوه کردها 1798 متر ، کوه قراگونی 1925 متر ، کوه جارو 2050متر واقع در جنوب و جنوب شرقی شهرستان اشتهارد ، ارتفاعات حلقه در 1324 متر در شمالی رودخانه شور ، کوه بیجی 2234متر در شمال کرج ، کوه کندر 2565 متر ، کوه سیاه سنگ 3551متر ، کوه هزار بند 3356 متر ، کوه سرک 3460متر ، کوه هفت خوان 3847 متر ، کوه ونتار 3941متر ، کوه کهار بزرگ (قله ناز) 4108متر ، کوه دو هاله 3073 متر ، کوه طالقان 4089 متر و کوه پالان گردن با ارتفاع 4375 متر ، که همگی در شمال ، شمال غربی و شمال شرق منطقه قرار دارند . منطقه بیابانی استان (زمینهای دشتی و هموار ) نیز از جنوب شرق منطقه یعنی از جنوب شرق شهریار شروع و در حد فاصل جاده شهریار ، اشتهارد و بزرگراه تهران – قزوین تا غرب نظر آباد و آبیک (سه راهی زیاران و طالقان ) امتداد می یابد ، که بخش اعظم آن از جنس رسوبات آبرفتی و بخش کمی هم از جنس رسوبات آهکی و نیکل و زمینهای شوره زار می باشد . استان البرز به طور همزمان از دو نوع آب و هوای کلی و منطقه ای برخوردار است :
الف) آب و هوای سرد و معتدل منطقه کوهستانی
ب) آب و هوای گرم و معتدل منطقه دشتی و کویری
به عبارت دیگر استان البرز جزء آن دسته از استان هایی است که دارای تنوع اقلیمی هستند ، یعنی در یک فصل به طور همزمان حداقل از دو نوع آب و هوای محلی در دو منطقه کوهستانی و دشتی برخوردار است .

منابع آبی استان

منابع آبی استان عبارت انداز : آب های سطحی ، شامل 4 رودخانه کرج ، طالقان ، برغان ، رودخانه شور ، دو سد طالقان و امیر کبیر که منشا و سرچشمه آن ها از بارش برف و باران و چشمه های موجود در منطقه و آب های زیرزمینی که توسط قنات ها و چاه ها استخراج و برداشت می شوند . به طور کلی این استان دارای 4 حوضه آبریز است .

فرهنگ و آداب ورسوم

استان البرز به علت مهاجرت پذیری دارای ترکیب مختلف اقوام است . در طول سالیان گذشته اقوام مختلفی به این استان مهاجرت کرده اند . این اقوام هر کدام به زبان یا لهجه خود صحبت می کنند . به عنوان مثال از اقوام ساکن در شهرستان کرج می توان به اقوام لر ، کرد ، گیلک ، یزدی ، ترک ، مازندرانی و خوزستانی اشاره کرد که به صورت غیر متمرکز در نقاط مختلف استان ساکن هستند و به این زبان ها یا گویش ها نیز صحبت می کنند . اما گویش کرج فارسی است . هر چند به طور دقیق ریشه گویش کرجی مشخص نیست اما این گویش منطقه البرز شمالی از اوشان ، فشم ، سولقان و شمشک تا کندر ، شهرستانک ، برغان و دیگر روستاهای دامنه رشته کوه های البرز را در بر می گیرد است . و اگرچه لهجه های مردم در مناطق مختلف البرز در استفاده از این زبان فرق دارد اما وازه ها نزدیک به هم است .

استان البرز به لحاظ ظرفیتهای کشاورزی یکی از قطبهای مهم کشاورزی کشور محسوب میشود.
1- مقام اول کشور در تولید گوجه ، آلو ، گل لاله
2- مقام دوم در کشور تولید گلابی ، هلو ، شیل ، گیلاس وقارچ
3- وجود مراکز علمی وآموزشی عمده کشاورزی کشور
4- استقرار اولین مرکز اصلاح بذر صیفی وسبزی کشور
5- قرارداشتن درمرکز ثقل بازار محصولات کشاورزی
 
 
 
 
 
 


 
تاریخ به روز رسانی:
2020/01/14
تعداد بازدید:
364
Powered by DorsaPortal